Kaçak akım rölesi neden önemli ?

07/01/2020 - 07:50 439

Kaçak akım rölesi; adından da anlaşılacağı gibi hattınızda bir kaçak olması durumunda bunu algılayarak enerjiyi kesen devre elemanıdır. Herhangi bir şekilde eğer elektrik sizi çarparsa bu röle anında elektriği keserek sizi korur.

Aynı zamanda faz ile nötr arasında bir kısa devre olması durumunda da bu röle kendini kapatarak elektrik hattını korur. 30 mA ve 300 mA olmak üzere iki farklı toleransta köçak akım rölesi bulunmaktadır. Evlerimiz için kullanmamız gereken 30 mA olan versiyonudur. Sebebi ise insan vucudu 300 mA bir akım karşısında zarar görmesidir. 300 mA toleranslı olan röleleri genelde binaların veya tesislerin ana besleme hatlarında kullanılır. Her kaçak akım rölesinde faz ve nötr giriş çıkışları vardır. Eğer 3 fazlı ise kullanım alanı 3 faz ve 1 nötr olarak da bulunur.

Nasıl Çalışır?
Faz ile nötr arasındaki dengesizliği fark eder. Yani faz ne kadar gidiyorsa nötr okadar geri döner. Eğer elinizle elektriğe bir şekilde temas ederseniz çarpıldığınızda faz sizin üzerinizden direk toprağa gider. Bu durumda çarpılırsınız. Fakat faz geçtiğini gören bu röle nötrden aynı değerde elektrik geçmediğini fark ettiği anda sigortasını kapatır ve çarpılmanızı önler. Merak etmeyin bunu milisaniyeler içinde yapıyor. Çarpıldığınızı hissetmeden kapatacaktır.

Bizi Instagram'dan takip edin

@atroninsaat